Skoda ги најави новите Superb и Kodiaq (Фото)

ОБЈАВЕНО НА:

Skoda ги објави првите официјални фотографии од новите Superb и Kodiaq кои ќе дебитираат подоцна годинава. Двата автомобили ќе бидат претставени на посебни специјални настани есенва. Предводникот на чешката марка повторно ќе се нуди во лифтбек и караван верзија, додека кросоверот Kodiaq ќе се обиде да ги задржи водечките позиции на европските пазари, но со целосно нов дизајн и нови опции за возење.

Двата автомобили ќе нудат модерни, ефикасни бензински и дизел мотори, како и приклучни и благи хибридни опции. Производството на Superb ќе се пресели во Братислава, каде што ќе ја дели производната линија со следната генерација на Passat, која исто така се очекува да дебитира подоцна оваа година. Kodiaq ќе продолжи да се склопува во Чешка со мали промени во производната линија за да се приспособи на новиот автомобил.

Фотографиите ги прикажуваат само силуетите на автомобилите и практично не откриваат ништо од изглед.

Skoda вели дека ќе одржи посебни настани за двата автомобили, при што Superb „поставува нови стандарди во однос на удобноста и просторот“, додека Kodiaq „ќе ги подигне безбедноста, технологијата и разновидноста на следното ниво“.

Првите испораки на клиентите треба да се случат до крајот на годината или почетокот на 2024 година. Многу е веројатно дека ова ќе бидат последните генерации на модели кои ќе понудат дизел мотор, со оглед на нагонот на марката кон електричните автомобили.

До 2030 година, електричните автомобили се очекува да сочинуваат 70% од сите продадени автомобили. Тоа ќе се постигне со претставување на шест нови модели кои ќе дебитираат во следните три години.

Superb и Kodiaq се врвните хечбек/Combi estate и SUV модели на Skoda, соодветно, и двата беа извонредно успешни. Името „Superb“ претходно се користеше во 1930-тите за врвниот луксузен автомобил на Skoda. Речиси 137.000 прва модерна генерација Superbs беа продадени помеѓу 2001 и 2008 година и тоа беше првиот модел на Skoda кој воведе високотехнолошки карактеристики како што се би-ксенонски фарови, автоматскиот менувач Tiptronic и функцијата Coming Home. Уште од самиот почеток, првата генерација на Superb собра бројни престижни награди, вклучително и „Најдобар увозен автомобил“ од германскиот автомобилски магазин Auto Bild.

Втората генерација се појави во 2008 година и беше првата што им понуди на клиентите избор на погон на сите тркала.
Вкупно, втората генерација на Superb забележа 618.000 испораки до клиентите. Третата генерација, претставена во февруари 2015 година, понуди зголемен простор за патниците и багажот во двата каросериски стилови. Тој исто така беше поекономичен, имаше помали емисии и додаде иновативни системи за помош за зголемена безбедност. Предводникот повторно беше ажуриран во 2019 година, при што варијантата Superb iV стана првиот plug-in хибриден модел на Skoda. Досега до клиентите се испорачани над 777.000 единици од третата генерација Superb.

Kodiaq, e лансиран во 2016 година за да ја предводи успешната SUV кампања на Skoda, и веќе има продадено повеќе од 740.000 примероци. Опционално достапен со седум седишта, го воведе возбудливиот, кристален дизајнерски јазик на Skoda во сегментот SUV.
Спортскиот Kodiaq RS следеше во 2018 година, додека целата палета на модели беше ажурирана во 2021 година. Повеќе од 40 меѓународни награди се видлив доказ за извонредните квалитети и извонредната популарност на големиот SUV на Skoda.

 

Следете не и на:

24AUTO NETWORK