Моќните тојоти се враќаат: Yaris GRMN во ограничена серија од 400 возила

ОБЈАВЕНО НА:

Toyota конечно се враќа со долго очекуваните „силни и моќни“ мотори, и во уште по посакуваниот сегмент, со новиот Yaris GRMN. И покрај ваквиот потег компанијата не планира да понуди многу возила, туку тоа ќе биде ограничена серија.

Јапонците ќе произведат од првиот европски Gazoo Racing Модел серија од 400 примероци. Развојот на Yaris GRMN сѐ уште не е завршен, а Toyota планира да го почне производството на крајот од есента. Toyota сака новиот Yaris GRMN да биде најлесниот, најбрз и најмоќен модел во сегментот. Ќе се користи 1.8 литарски четири цилиндричен мотор што може да развие 210 КС, и ќе биде единствено со 6-степен мануелен менувач.

Шасијата е зајакнато со употреба на дополнителна потпора, додека суспензијата сега користи пократки опруги и збир на амортизери на Sachs. Исто така, присутен е диференцијал со ограничен лизгач Torsen, за да му се помогне на автомобилот да се справи со зголемената моќност. Не постојат фенси режими на возење и други гаџети тука зашто Тојота следеше многу едноставен рецепт – да се создаде „најжешкиот“ Yaris воопшто.

Првите возачки впечатоци веќе зборуваат за многу забавен погон за возење, па затоа е интересно да се види како ќе изгледа Toyota Yaris GRMN откако ќе се појави на пазарот. Тоа е, се разбира, ако сте во можност да го обезбедите, бидејќи со само 400 досега направени, овој ќе стане еден редок вид.

 

Следете не и на:

24AUTO NETWORK