Новиот Volkswagen Passat продолжува да живее – како караван (ФОТО)

ОБЈАВЕНО НА:

Пред 50 години, на пазарот беше лансиран еден од најуспешните автомобили на Volkswagen -Pasaat. За тоа време, ширум светот беа продадени повеќе од 34 милиони примероци.

Сега, на саемот за мобилност на IAA во Минхен (5-9 септември 2023 година), Volkswagen за прв пат ќе и ги покаже на јавноста сите детали за целосно новиот Passat. Сепак, компанијата однапред објави фотографии и информации за моделот.

Првите детали покажуваат чист дизајн, но типичниот стил на Passat е јасно видлив. Палетата се состои од три нови plug-in и благи хибриди, како и пет опции за бензински и дизел мотори со турбо полнач, за кои VW вели дека обезбедува одлична ефикасност на горивото.

Прилагодлива шасија (DCC Pro) и нови ergoActive седишта ќе бидат достапни како опција. VW исто така, ја ревидираше контролната логика на четвртата генерација на модуларен инфозабавен систем (MIB4). Новиот Passat може сам да се паркира и да поминува долги растојанија во режим на асистирано возење.

Со поместување на менувачот до управувачкиот столб, инженерите можеа да ослободат простор меѓу седиштата за дополнителен товарен капацитет, што беше направено во иста насока како ID.7. Внатрешноста е исклучително пространа, што се должи и на зголемените надворешни димензии.

VW Passat 2023

Новата генерација на Passat ќе биде достапна само како караван. Во споредба со неговиот претходник, Passat B9 е дури 14 cm подолг, 2 cm поширок и со многу нови акценти. Автомобилот од деветтата генерација има 50 mm подолго меѓуоскино растојание и 50 mm повеќе простор за нозете за патниците од вториот ред. Максималниот волумен на багажникот е 1.920 литри.

Новитетот ќе се нуди со два целосно нови plug-in хибридни погонски единици (eHybrid) со моќност од 204 КС или 272 КС Во комбинација со нова батерија од 19,7 kWh, тие обезбедуваат автономија од 100 километри само на електрична енергија.

Комбинацијата на електричен мотор и нов турбо бензински мотор (1.5 TSI evo2) обезбедува вкупен опсег од околу 1000 km. За прв пат, Passat ќе биде достапен и со 48V благ хибрид.

Два бензински мотори со турбо полнач (2.0 TSI) со моќност од 204 КС и 265 КС и три турбодизел мотори (2.0 TDI) со капацитети од 122, 150 и 193 КС, соодветно. ја надополнуваат линијата на енергетски единици. Менувачот DSG е стандарден. За некои модели на Passat, стандардно ќе биде достапен и интелигентниот систем за погон на сите тркала 4MOTION.

Volkswagen целосно ја преработи и внатрешноста на новиот Passat. Последната генерација на модуларен инфозабавен систем MIB4 обезбедува интуитивно работење, а адаптивниот систем за контрола на шасијата DCC Pro претставува ново ниво на развој на шасијата.

 

Следете не и на:
[Fancy_Facebook_Comments]

24AUTO NETWORK