Новиот S580e е првиот плаг-ин хибрид на Maybach

ОБЈАВЕНО НА:

Maybach го откри својот прв plug-in хибриден модел, во форма на седанот S580e, истовремено најавувајќи дека неговиот прв EV ќе дебитира оваа година. Очекувано, PHEV е полуксузна варијанта на стандардниот Mercedes-Benz S580e, која го дели истото електрифицирано поставување и овозможува опсег со нулта емисија за прв пат во Maybach.

Плагин-хибридниот погон комбинира турбополнач од 3,0-литарски линиски шестцилиндричен мотор кој произведува 362 КС (270 kW) и 500 Nm вртежен момент, со еден електричен мотор кој придонесува 148 КС (11- kW) и 440 Nm вртежен момент. Како и кај близнак od Mercedes, комбинираната моќност е 503 КС (375 kW) и 750 Nm, што овозможува забрзување од 0-100 km/h за 5,1 секунди. и максимална брзина од 250 km/h.

Пакетот батерии од 28 kWh нуди чисто електричен опсег до 100 km помеѓу полнењата, мерено во циклусот WLTP. Во режимот EV, максималната брзина е ограничена на 140 km/h. Целосното полнење може да се заврши за 30 минути од опционално достапното полнење од 60 kW DC, иако сигурно е потребно подолго време од стандардната единица за наизменична струја од 11 kW.

S580e е четвртата варијанта на S-класата означена со Maybach, по достапните S580 со V8 погон и S680 со V12, плус почетниот шестцилиндричен S480 специфичен за пазарот во Кина.

Од надворешноста, единствениот начин да се разликува PHEV од другите се буквите на задната врата, дискретните сини акценти на фаровите и отворот за полнење на задните браници што изгледа идентично со вратата на капачето за гориво од другата страна. страна.

Истото важи и за внатрешноста, каде што преовладува луксузот, иако сите ќе знаат дека е PHEV од целосната тишина на EV режимот. Возачот исто така има пристап до брзината на полнење на батеријата од дигиталната група инструменти.

Пазарното лансирање на Mercedes-Maybach S580e ќе започне во Кина, а потоа во Тајланд, Европа и други пазари во иднина. Во официјалното соопштение, шефот на Mercedes-Maybach, Даниел Лескоу, беше тој што потврди дека првиот целосно електричен Maybach ќе следи во 2023 година.

Следете не и на:
[Fancy_Facebook_Comments]

24AUTO NETWORK