MINI Clubman Final Edition – 1.969 примероци за испраќање во историјата

ОБЈАВЕНО НА:

Се спушта завесата на производството на MINI Clubman. Иконскиот англиски shooting brake кој одбележа еден период во автомобилската ера ќе ги напушти ценовниците во наредните години за да направи простор, најверојатно за Aceman, новиот електричен кросовер.

За да ја прослави историјата и наследството на Clubman, MINI го претставува Final Edition, специјално издание од 1.969 единици за целиот свет со цена од 49.900 евра и целосна опционална опрема.

Бројот на произведени примероци упатување на годината на раѓање на историскиот и првиот Mini Clubman, 1969 година. Но, има и многу други елементи кои го прават овој Clubman посебен, како што се значките „Final Edition“ и „1 of 1969“ на каросеријата и внатрешноста.

Надворешноста се карактеризира со присуство на Shimmer Copper влошки на рабовите и летвите на решетката, додека алуминиумските тркала од 18 инчи имаат специфичен дизајн Final Edition Spoke 2 Tone, со обоена проѕирна боја која потсетува на бакар.

Во долниот дел на вратите, на хаубата и на задната врата има посветени ленти, а исто така има и сега сеприсутни задни светла со дизајн на Union Jack кои потсетуваат на потеклото на моделот.

MINI Clubman Final Edition

Истата ексклузивност може да се најде и на каросеријата, при што праговите на вратите го носат натписот „Final Edition“, кој е присутен и на долните шипки на спортскиот волан од кожа Nappa. Седиштата имаат кожен тапацир MINI Yours и темно кафеава облога, како и влошки од антрацитна пике ткаенина и сини контрастни шевови.

На MINI, се издвојуваат и лајсни во мат Sage Green и Shimmer Copper нијанса, додека капакот на клучот има специјална графика која го слави ова последно издание.

Достапен во Nanuq White, Enigmatic Black и Melting Silver бои, Clubman Final Edition може да се нарача само со бензинскиот мотор Cooper S од 178 КС.
Првите единици од специјалната серија ќе пристигнат во дилерските салони помеѓу август и септември.

 

Следете не и на:
[Fancy_Facebook_Comments]

24AUTO NETWORK