BMW Skytop Concept – инспирација од минатото

ОБЈАВЕНО НА:

BMW го претстави концептот Skytop – купе со две седишта без покрив, инспириран од историските модели на марката.

„BMW Concept Skytop е исклучително уникатен и егзотичен дизајн, следејќи ја традицијата на Concorso d’Eleganza Villa d’Este“, вели Адријан ван Хујдонк, раководител на BMW Group Design. „Тој ги комбинира возната динамика и елеганцијата на највисоко ниво, исто како и неговите историски претходници како што се BMW Z8 и BMW 503.

Поврзаноста со родстерот Z8 е очигледна, со тенките задни светла на Skytop и предниот дел со нос од ајкула кои одекнуваат од елементите на дизајнот на родстерот од раните 2000-ти. години од минатиот век.

Во внатрешноста, Skytop ја открива внатрешноста на серијата 8, со познатата група за дигитални мерачи, инфозабавниот екран, централната колона и менувачот.

Разлики можеме да ги најдеме во луксузните кожни седишта и воланот, како и безбедносната рол-бар зад патниците. Идентично со серијата 8 е погонот, тука го наоѓаме 4.0-литарскиот V8 со две турбини и 625 коњски сили

 

Следете не и на:
[Fancy_Facebook_Comments]

24AUTO NETWORK