Dacia Manifestо – концепт кој ги покажува иновативните решенија на брендот

ОБЈАВЕНО НА:

MANIFESTO е концептен автомобил кој ги обединува и потврдува вредностите за кои се залага Dacia. Неопходен е, кул, робустен и дизајниран за активности на отворено. Од перспектива на заштита на животната средина, тој е ефикасен и економичен. MANIFESTO е „лабораторија“ за тестирање на иновативни решенија, а некои од неговите револуционерни карактеристики ќе бидат вградени во идните сериски модели на марката Dacia.

Со концептниот автомобил MANIFESTO, Dacia уште еднаш докажа дека и нема рамен кога станува збор за есенцијални, кул, робусни, достапни и еколошки ефикасни автомобили. Новиот концепт е средство за тестирање на иновативни решенија. Покрај тоа, тој е поврзан со природата, еколошки и богат со револуционерни карактеристики кои ќе оживеат во сериските модели на Dacia во иднина.

Концептниот автомобил MANIFESTO го менува концептот на суштински автомобил, обезбедувајќи уште поедноставно и поавтентично искуство. Патниците се во директен контакт со околината, што значи дека на возилото нема врати, прозорци или ветробранско стакло! И кога уживате во активности на отворено, ништо не ја надминува удобноста на работната површина што го заменува капакот на багажникот.

Патниците се чувствуваат повеќе поврзани со природата и во исто време остануваат во контакт со надворешниот свет благодарение на услугите за паметни телефони: едноставниот, ефикасен и исплатлив пристап на Dacia „Bring-Your-Own-Device“ им овозможува на патниците целосно да го интегрираат својот паметен телефон во возилото и да го поврзат го со патниот компјутер. Овој систем е веќе достапен во неколку модели на брендот и ќе продолжи да се развива во иднина.

Концептниот автомобил MANIFESTO воведува уште една револуционерна карактеристика што ќе биде вградена во идните модели: YouClip, исклучително едноставен систем за безбедно прицврстување на низа практична и модуларна опрема.

Патниците ќе имаат на располагање и едно предно светло што може да се откачи и да се користи како моќна фенерче. Возилата на Dacia се познати по нивната издржливост и доверливост. Daster, Joger и Sandero Stepway се само некои од моделите на кои можат да сметаат клиентите кои бараат авантура.

Концептниот автомобил MANIFESTO ги има сите предности на теренецот, вклучително и погон на сите тркала, дарежливо растојание од подлогата, големи тркала и каросерија што издржува дури и на најсложените терени.

Покрај тоа, тој е водоотпорен: неговата внатрешност може да се исчисти со млаз вода. Отстранливите навлаки за седишта за миг се претвораат во вреќи за спиење.

Багажниците на покривот можат да носат секаков товар, бидејќи нивните попречни шипки може да се конфигурираат на различни начини.

Посебната и отстранлива батерија се полни преку обичен штекер, претворајќи го концептното возило MANIFESTO во извор на електрична енергија за активности на отворено.

Со овој концепт, марката ја претставува визијата на возило со минимален еколошки отпечаток. Тој е компактен и лесен, така што троши помалку енергија. Ваквите напори за постигнување на ефикасност се враќаат во далечното минато на Дачија. Џогер, на пример, е полесен за 300 килограми од конкурентските возила со седум седишта.

Голем дел од каросеријата на MANIFESTO е направен од рециклиран материјал Starkle® со „забележан“ ефект, произведен од обработени полимери.

Во внатрешноста се користат и природни материјали, како што е покривката од плута на контролната табла. Гумите без воздух на овој концепт се уште една иновативна карактеристика насочена кон заштита на животната средина и на крајот заштеда на пари. Нивниот основен принцип е издржливоста: овие гуми се отпорни на дупчење и траат колку и самото возило.

Следете не и на:

24AUTO NETWORK