Овој автомобил можеше да биде ваш за 7.172 просечни македонски плати

ОБЈАВЕНО НА:

Ендемичниот Shelby GT350R Prototype е продаден на аукција за рекордна сума на пари.

Станува збор за автомобил произведен во далечната 1965 година. Располага со 4,7 литарски Windsor K-Code V8 мотор и три степен автоматски менувач, а вкупната моќност изнесува 271 КС.

Овој автомобил можеше да биде ваш за 7.172 просечни македонски плати односно 597 години работа без прекин. До овој заклучок се доаѓа ако се подели продажната цена од 3,5 милиони американски долари со просечната месечна нето плата која според Заводост за статистика во мај годинава изнесувала 26.390 денари.

Следете не и на:

24AUTO NETWORK