КИНЕЗИТЕ „ГАЗАТ“: Новиот BYD hybrid може да помине 2.100 километри без полнење

ОБЈАВЕНО НА:

BYD претстави нов хибриден погон кој може да помине повеќе од 2.000 километри без полнење или полнење гориво, „фрлајќи ракавица“ кон конкуренцијата, и наметнувајќи се како сеирозен играч на пазарот.

Надградената технологија, која има за цел да постави поголемо растојание помеѓу BYD и неговите ривали, ќе биде воведена веднаш во два автомобили со цена под 100.000 јуани (19.013 S $, околу 14.500 долари), изјави производителот, а пренесува Bloomberg.

Поголемиот досег значи дека некои од хибридните електрични автомобили со двоен режим на BYD можат да одат од Сингапур до Бангкок, Њујорк до Мајами или Минхен до Мадрид со едно полнење и полн резервоар со гас. Оваа пресвртница го означува најновото достигнување на BYD во намалувањето на потрошувачката на гориво од воведувањето на хибридите во 2008 година.

Новиот систем DM (Dual Mode) на кинескиот производител беше премиерно претставен во моделите Qin L DM-i и Seal 06 DM-i. Комбинира бензинец од 1,5 литри со 99 КС и 126 Nm, електричен мотор од 161 КС или 215 КС, во зависност од спецификацијата. Системот доаѓа и со батерии од 10,08 kWh или 15,78 kWh.

Резултатот од сите подобрувања на новата plug-in хибридна погонска група на BYD се претвора во потрошувачка на гориво од само 2,9 L/100 km и опсег на возење од над 1.300 милји (2.100 km).

Моделите со батерија од 10,08 kWh можат да поминат 50 милји (80 km) на електрична енергија, додека оние со батерија од 15,78 kWh имаат електричен домет од 74 милји (120 km).

Производителите на автомобили ширум светот се обидуваат да ја решат загриженоста на потрошувачите во врска со опсегот на е-возила и да изградат такви што се подобри за животната средина.

BYD истакна дека на тестовите неговиот plug-in хибрид успеал да постигне опсег од дури 2.500 километри. Засега надградбите се наменети за автомобили за кинескиот пазар, но најверојатно наскоро ќе започнат и со извоз.

 

Следете не и на:
[Fancy_Facebook_Comments]

24AUTO NETWORK