Во изборот на топ-10 мотори има дури четири електрични

ОБЈАВЕНО НА:

Сумирајќи ги резултатите според тоа кои мотори давуваат поголема вредност до автомобилот направена е листа на најдобрите десет мотори во автомобилската индустрија. Изненадувачки за сите е фактот дека меѓу нив има дури четири кои се електрични.

Првпат во своето 24-годишно истражување Top Ten Engines List од компанијата WardsAuto при класифицирањето вклучи еден сосема електричен автомобил, два хибриди и еден автомобил со водородни горивни келии.

При оваа класификација на WardsAuto се оценуваат возилата со цени под 50 илјади долари, кои се продаваат во САД.

Ова е целосниот список на автомобилите кои се најдоа на Top Ten Engines List 2017:
* Chevrolet Bolt EV (150-kW Electric Propulsion System)
* Chrysler Pacifica Hybrid (3.6L Pentastar DOHC V-6/PHEV)
* Ford F-150 (2.7L Twin Turbo DOHC V-6)
* Ford Mustang GT (5.0L DOHC V-8)
* Honda Clarity (130-kW Fuel Cell/Electric Propulsion System)
* Honda Civic Type R (2.0L VTEC Turbocharged DOHC 4-Cyl.)
* Infiniti Q50 (3.0L Turbocharged DOHC V-6)
* Jaguar XF (2.0L Turbocharged DOHC 4-Cyl.)
* Kia Stinger (3.3L Turbocharged DOHC V-6)
* Toyota Camry Hybrid (2.5L Atkinson DOHC 4-Cyl./HEV).

Следете не и на:

24AUTO NETWORK