Во BMW iX пристигнува супер батерија со автономија од 1.000 км.

ОБЈАВЕНО НА:

Стартапот ONE го снабди минхенскиот производител со еден од своите ветувачки батерии за тестови. Тестирањето ќе започне до крајот на 2022 година

BMW тестира нова батерија со автономја од 1.000 километри за својот електричен теренец iX. Батеријата е од американскиот стартап Our Next Energy (ONE), а прототипот што работи ќе биде готов до крајот на годината.

Предметната батерија, наречена Gemini, е направена од два различни типа на ќелии, при што една од двете има напредна хемија со висока енергетска густина. Благодарение на ова решение, BMW iX би требало да може да помине околу 1.000 km со едно полнење.

Предноста на батеријата Gemini, покрај тоа што може да складира поголема количина на енергија, е и тоа што се произведува со многу ниски проценти на кобалт, никел, графит и литиум. Ова, барем, го изјавува Муџиб Ијаз, извршен директор и основач на ОНЕ.

Во моментов, стартапот од САД ги проценува перформансите на различни видови електроди, земајќи ги предвид и разликите во трошоците и одржливоста на производните процеси.

Next Energy работи и на тоа да ја направи батеријата Gemini во три различни верзии кои се разликуваат по цена и капацитет. Поевтината ќе биде иста цена како и традиционалната NCM или NCA батерија или можеби дури и поевтина.

Партнерството со BMW започна во март, кога инвестицискиот фонд со седиште во Минхен го предводеше кругот на финансирање од 65 милиони американски долари за ONE. Овој потег беше решавачки откако ONE во декември минатата година објави дека прототипот на батеријата Gemini, приспособена да се монтира на Tesla Model S, му дозволила на автомобилот на Илон Маск да помине 1.200 километри без да застане за да се наполни. .

ONE, во моментот, исто така биле во контакт со други производители на автомобили за да започне експерименти слични на оној што ќе го види BMW iX. Во моментов, сепак, имињата на засегнатите производители не се откриени.

Следете не и на:

24AUTO NETWORK