Lancia го покажа новото лого и следниот дизајнерски јазик на брендот

ОБЈАВЕНО НА:

Сите се надеваа дека на Lancia Design Day италијанскиот бренд ќе покаже некои новини за следните модели на Ypsilon, Aurelia и Delta, кои се очекува да дебитираат во 2024, 2026 и 2028 година. Но, наместо тоа Италијаните покажа редизајниран амблем, заедно со скулптурата наречена Pu+Ra Zero што навестува за новиот дизајнерски јазик на брендот. Lancia, исто така, ја објави својата соработка со италијанскиот производител на мебел Cassina, во однос на дизајнот на ентериерот на своите модели.

Lancia го нарекува својот нов стилски јазик „Pu+Ra Design“, комбинирајќи ги зборовите чисто и радикално. Новиот стил го напиша Жан Пјер Плу и неговиот тим од млади таленти во Ланчиа Центро Стиле во Торино. Се вели дека „го дефинира дизајнот на Lancia за следните 100 години“, што е доста амбициозна изјава. Не сакајќи да одлучи дали да оди во ретро или модерно, компанијата го идентификува својот иден стил како „Прогресивен класик“.

Скулптурата „Pu+Ra Zero“ навистина не изгледа како автомобил, но испраќа некои вибрации на Lancia Stratos Zero додека ги воведува основните дизајнерски елементи кои треба да се интегрираат во идните сериски модели. Напред, триото LED линии под натписот Lancia се новата интерпретација на „calice“ маската на Lancia за EV моделите.

За ентериерот, Lancia претходно зборуваше за широката употреба на одржливи материјали во елегантна атмосфера инспирирана од италијанските дневни соби и дизајн на мебел. Сега, компанијата ја објави својата соработка со италијанскиот производител на мебел Cassina за автомобилските кабини на иднината. Новите ентериери, исто така, ќе имаат референци за класичните модели на Lancia, вклучувајќи ги Gamma, Thema и Flavia.

Lancia, исто така, го откри осмото лого во својата 116-годишна историја, кое ќе биде претставено во новиот Ypsilon и ажурираната дилерска мрежа на почетокот на 2024 година. Новото лого – направено од алуминиум – ја задржува формата на надворешниот штит и внатрешниот круг пронајдени во претходните толкувања но прифаќа различен фонт и сјајна позадина. Вертикалната линија лево претставува копје инспирирана од амблемот од 1957 година.

Lancia потврди дека новиот Ypsilon супермини ќе пристигне во 2024 година, понуден и во хибриден и во целосно електричен вкус. Потоа, во 2026 година ќе пристигне премиум електричен кросовер кој ќе седи на врвот на гамата. Ова беше претходно потврдено дека ја прифаќа ознаката Aurelia, иако производителот на автомобили се воздржува да го користи тоа во соопштенијата за печатот, едноставно нарекувајќи го „предводник“. Конечно, во 2028 година, Lancia ќе претстави целосно нова Delta, која ќе се врати во форма на „возбудлив“ и целосно електричен хечбек.

 

Следете не и на:

24AUTO NETWORK