Tроши, ама сепак е најдобар: Ferrari го има моторот на годината

ОБЈАВЕНО НА:

На годинешното издание за меѓународен мотор на годината победник е Ferrari со нивниот 3.9 литарски битурбо V8. Во изборот на 50 новинари од цел свет овој мотор на Ferrari доби 251 поен, што е за 35 поени повеќе од второпласираниот на Porsche. Истиот мотор на Ferrari ги доби наградите во уште две категории: за Performance Engine и во категоријата на мотор со зафатнина меѓу 3 и 4 литри.На годинешното издание за меѓународен мотор на годината победник е Ferrari со нивниот 3.9 литарски битурбо V8.

Во изборот на 50 новинари од цел свет овој мотор на Ferrari доби 251 поен, што е за 35 поени повеќе од второпласираниот на Porsche. Истиот мотор на Ferrari ги доби наградите во уште две категории: за Performance Engine и во категоријата на мотор со зафатнина меѓу 3 и 4 литри.
Ferrari на тронот го наследува BMW B38 1.5 литарски три цилиндричниот мотор што победи лани. Претходно три години за најдобар мотор беше прогласуван оној на Ford, односно Ford 999 cc EcoBoost трицилиндричен турбо.

Иако некои мислат дека за да се биде најдобар мотор потребно е да се биде и штедлив, тоа неважи за Ferrari. Овој мотор што победи се вградува во моделот Ferrari 488 GTB, и има 660 КС и 760 Нм. вртежен момент. Потрошувачката му е 11,2 литри на 100 км.

International engine of the year 2016 – Меѓународен мотор на годината 2016
Ferrari 3.9-litre biturbo V8(Ferrari 488 GTB/Spider)                                                 –     251 бода
Porsche 3-litre six-cylinder turbo
(Porsche 911 Carrera, 911 Carrera 4, 911 Carrera S, 911 Carrera 4S, Carrera GTS)       – 216 бода
BMW 1.5-litre three-cylinder electric-gasoline hybrid(BMW i8)                                        – 151 бода
Audi 2.5-litre five-cylinder turbo(Audi RS3, TT RS)                                                          – 139 бода
Ford 999cc three-cylinder turbo
(Ford Fiesta, B-Max, Focus, C-Max, Grand C-Max, Mondeo, EcoSport)                             – 136 бода
Tesla full-electric powertrain(Tesla Model S, Model X)                                                      – 135 бода
PSA Peugeot Citroen 1.2-litre three-cylinder turbo
(Peugeot 208, 308, 2008, 3008, 5008, Citroen C3,
C3 Picasso, C4, C4 Cactus, C4 Picasso / Grand Picasso, DS3, DS4                                   – 131 бода
Porsche 2-litre turbo(Porsche 718 Boxster, 718 Cayman)                                                – 128 бода
Ferrari 6.3-litre V12 (Ferrari F12, F12 tdf)                                                                      – 113 бода

Победници по категории:
До 1 литар
Ford 999cc three-cylinder turbo(Ford Fiesta, B-Max, Focus, C-Max, Grand C-Max, Mondeo, EcoSport)

1 литар – 1.4 литри
PSA Peugeot Citroen 1.2-litre three-cylinder turbo(Peugeot 208, 308, 2008, 3008, 5008, Citroen C3, C3 Picasso, C4, C4 Cactus, C4 Picasso / Grand Picasso, DS3, DS4)

1.4 литри – 1.8 литри
BMW 1.5-litre three-cylinder electric-gasoline hybrid(BMW i8)

1.8 литри – 2 литри
Porsche 2-litre turbo(Porsche 718 Boxster, 718 Cayman)

2 литри – 2.5 литри
Audi 2.5-litre five-cylinder turbo(Audi RS3, TT RS)

2.5 литри – 3 литри
Porsche 3-litre six-cylinder turbo(Porsche 911 Carrera, 911 Carrera 4, 911 Carrera S, 911 Carrera 4S, Carrera GTS)

3 литри – 4 литри
Ferrari 3.9-litre biturbo V8(Ferrari 488 GTB/Spider)

Над 4 литри
Ferrari 6.3-litre V12(Ferrari F12, F12 tdf)

Електрични мотори
Tesla full-electric powertrain(Tesla Model S, Model X)

Еколошки (зелен) мотор
Tesla full-electric powertrain(Tesla Model S, Model X)

Нов мотор
Honda 3.5-litre V6 electric-gasoline hybrid(Honda / Acura NSX)

Моќен (перформанс) мотор
Ferrari 3.9-litre biturbo V8(Ferrari 488 GTB/Spider)

Следете не и на:
[Fancy_Facebook_Comments]

24AUTO NETWORK