Старо Volvo со кое управувал Дејвид Боуви продадено за рекордна сума

ОБЈАВЕНО НА:

Возило од марката Volvo произведено уште во 1981 година се најде на продажба и беше продадено за за сума од 216.000 долари. Станува збор за Volvo кое до 1998 година било во сопственост на познатиот пејач Дејвид Боуви. Тој со возилото изминал 53.000 километри, а нема податоци во чија сопственист било после 1998 година.

Инаку, возилото Volvo 262C било на аукција во Швајцарија, а почетната сума била 77.000 долари. Самиот факт што Дејвид Боуви бил зад неговиот управувач долго време и ја кренало цената така што е стигнато до рекордната сума од 216.000 долари.

Автомобилот е еден од последните од моделот, а каросеријата била изработена во италијанското студио Bertone. Италијанците ја користат базата на моделот Volvo 200, кое е првото премиум купе во моделната гама на Volvo.

Следете не и на:
[Fancy_Facebook_Comments]

24AUTO NETWORK