Заостанува ли BMW зад конкуренција?

ОБЈАВЕНО НА:

Додека другите автомобилски производители се сконцентрирани и големи ресурси вложуваат во развој на електричните мотори, BMW добива критика и тоа од главните луѓе во компанијата за слаб прогрес во напредокот.

Според Блумберг, Манфред Шоч искажал јавна критика кон раководството н акомпанијата велејќи дека BMW ризикува да заостане зад своите ривали.

“Менаџментот е слаб во однос на одлуките за инвестирање во повеќе електрични возила. Производителот мора да ја зголеми понудата на електрични возила на сегашната листа, вклучувајќи ги тука и седан моделите од серија 3, серија 5 и серија 7. Се друго ќе биде штетно за бизнисот, изјавил Шоч.

Сега BMW има две целосно електрични возила, и трето што е во подготовка, германскиот производител не ги пренасочува ресурсите во однос на развој на батерите. Од друга страна ниту моделот i5 не се очекува да пристигне на пазарот пред 2021 година, а ривалите како Audi, Porsche, Tesla и Volkswagen ќе имаат најмалку по еден модел во својата понуда.

Volkswagen на пример планира да промовиора 30 модели на батерии до 2020, а Mercedes Планира најмалку 10 такви модели.

Следете не и на:
[Fancy_Facebook_Comments]

24AUTO NETWORK