Во кои градови е најзабавно и возбудливо за живеење

ОБЈАВЕНО НА:

Лондонското издание на TimeOut објави својот Индекс за урбаниот живот (City Life Index) – студија што опфаќа 15.000 луѓе во 32 градови, што покажува кои од нив ветуваат најмногу забавен и возбудлив живот во 2018 година

Студијата, спроведена од грчката компанија Tapestry Research, испитува како жителите ги оценуваат различните аспекти на урбаниот живот.

Таа ги става градовите во категории за храна, пијалаци, култура, удобност, пристапност, среќа и одржливост.

Исто така ги “утврдува клучните фактори кои ги тераат жителите да го истражуваат својот град како возбудлив”, и дали се гордеат со тоа каде живеел.

Погледнете како овие 32 градови се наредени од различни делови на светот:

32. Истанбул, Турција
31. Сингапур
30. Бостон, САД
29. Дубаи, ОАЕ
28. Сиднеј, Австралија
27. Мајами, САД
26. Хонг Конг
25. Москва, Русија
24. Бангкок, Тајланд
23. Вашингтон, САД
22. Пекинг, Кина
21. Цирих, Швајцарија
20. Лос Анџелес, САД

19. Токио, Јапонија
18. Берлин, Германија
17. Сан Франциско, САД
16. Шангај, Кина
15. Мексико Сити, Мексико
14. Париз, Франција
13. Остин, САД
12. Тел Авив, Израел
11. Единбург, Шкотска
10. Барселона, Шпанија

9. Филаделфија, САД
8. Лисабон, Португалија
7. Манчестер, Велика Британија
6. Мадрид, Шпанија
5. Лондон, Велика Британија
4. Мелбурн, Австралија
3. Њујорк, САД
2. Порто, Португалија
1. Чикаго, САД

 

 

Следете не и на:

24AUTO NETWORK