Volkswagen покажа нов мотор

ОБЈАВЕНО НА:

На мотор cимпозиум во Виена покажа нов 1.0 TGI Turbo мотор. Станува збор за 1.0 литарски трицилиндричен турбо мотор со 90 КС, а ќе користи компримиран природен гас (CNG). Моторот има многу ниско ниво на CO2 и NOx поради користење на напреден катализатор. Тој овозможува каталичка конверзија на оперативната температура за брзо време за да се намали емисијата.

Овој мотор ќе се вградува во најмалите модели на VW групацијата, и се очекува да се најде и во новото Polo, како и моделите Golf и Up! за јужноамериканскиот пазар.

 

Следете не и на:
[Fancy_Facebook_Comments]

24AUTO NETWORK