Dacia Duster со нови опции – од в година со 7 седишта

ОБЈАВЕНО НА:

За да остане конкурентен на пазарот Dacia Duster ќе добие нов изглед, дополнителни технолошки подобрувања па дури и автоматска трансмисија со двојно квачило.

Според некои пишувања на медиумите на новио тмодел веќе се работи, и на некои пазари ќе биде достапен веќе од следната година, вклучувајќи ја и Европа, па и онаму каде Dacia се продава под значката на Renault.

Се верува дека втората генерација може да се префрли на CMF (Sommon Modul Family) што се наоѓа кај некои модели на Nissan и Renault, вклучувајќи го и моделот Kadjar. Во овој случат може да има и долга верзија што ќе овозможи да се има можност за дополнителни две седишта.

Можно е да има промени и во погонските агрегати, но во Бразил според најавите же останат сегашните 1,6 и 2,0 литарски мотори, додека на европскиот пазар Dacia можеби ќе го замени 1,5 DCi со поефикасниот 1,6 литарски дизелски мотор.

Следете не и на:
[Fancy_Facebook_Comments]

24AUTO NETWORK