Познати кандидатите за „Светски автомобил на годината“

ОБЈАВЕНО НА:

Организаторите на изборот на „Светски Автомобил на годината“ ја објавија листата на кандидати за престижната награда што ќе биде доделана во април следната година на саемот во Њујорк. Сега е пошироката листа, а на саемот во Женева во март ќе бидат објавени и финалистите.

За титулата ќе конкурираат 35 модели, а победникот ќе биде определен од 73 новинари од 20 држави на Меѓународниот автосалонот во Њујорк во април следната година.

Во 2018-та во борбата ќе се вклучат:
Alfa Romeo Giulia,
Alfa Romeo Stelvio,
BMW X2,
BMW X3,
Buick Regal / Opel / Vauxhall Insignia, Citroën C3 Aircross,
Dacia Duster,
Ford Fiesta,
Genesis G70,
Honda Accord,
Hyundai Kona,
Jeep Compass,
Kia Picanto,
Kia Niro,
Kia Stonic,
Kia Stinger,
Land Rover Discovery,
Mazda CX-5,
Mitsubishi Eclipse Cross,
Nissan Leaf,
Nissan Micra,
Peugeot 3008,
Range Rover Velar,
Renault Koleos,
SEAT Ibiza,
Skoda Karoq,
SsangYong Rexton,
Subaru XV / Crosstrek,
Suzuki Swift,
Toyota Camry,
Volkswagen Arteon,
Volkswagen Polo,
Volkswagen T-Roc,
Volvo XC40
Volvo XC60.

Награди ќе бидат поделени во категориите
“Најдобар градски автомобил”,
“Најдобар луксузен автомобил”,
“Најдобар зелен автомобил”
“Најдобар спортски автомобил”.

Финалистите ќе бидат објавени во март во Женева.

“Меѓународен автомобил за 2017 година” е Jaguar F-Pace.

Следете не и на:

24AUTO NETWORK