Porsche добро работи – пријави добивка од 4 милијарди евра

ОБЈАВЕНО НА:

Германскиот производител на спортски автомобили Porsche во првите девет месеци од оваа година ги зголеми приходите од продажба за 12,6 отсто, на 30,14 милијарди евра, а добивката по оданочување за 6,5 отсто, на 3,94 милијарди евра.

Според германската новинска агенција dpa, резултатите на Porsche позитивно ги изненадиле аналитичарите. Компанијата, која е во сопственост на групацијата Volkswagen, на клиентите им испорача 242.722 автомобили во првите три квартали, или За 9,6 отсто повеќе од истиот период лани, објави Порше на својата веб-страница.

Како што пренесува dpa, Луц Мешке финансискиот директор на Porsche изјавил дека и покрај инвестициите во брендот и технологијата, компанијата бележи добри резултати. Тие се првенствено мотивирани од високата побарувачка и добриот сооднос понуда-цена.

Во исто време, компанијата ги потврди своите цели за оваа финансиска година, иако „макроекономските услови остануваат предизвикувачки“. Меѓу другото, тој очекува приходите од продажба да пораснат меѓу 17 и 19 проценти.

Следете не и на:

24AUTO NETWORK