Овој италијански град ќе ве казни ако предолго стоите на едно место

ОБЈАВЕНО НА:

Додека повеќето европски туристички места се зафатени со бришење прашина од нивните хотелски соби и поставување чудни трпезариски маси како подготовка за претстојната летна сезона, италијанскиот град Портофино одлучи да ги казни туристите што долго се задржуваат на живописните места.

Портофино е необично шармантен крајбрежен магнет за мноштво посетители од целиот свет, така што може да си дозволи да биде малку поостар и да поставува чудни правила, со оглед на тоа што неговата популарност веројатно нема да се намали.

Всушност, градот може да биде принуден да прибегне кон оваа необична мерка во обид да се врати некој вид на нормалност за време на шпицот на сезоната. Како што објаснува Матео Виакава, градоначалникот на Портофино, општина на италијанската ривиера, во близина на Џенова, толпата на туристи кои застануваат на вообичаените места за да направат селфи и фотографии на крајот создаваат сообраќаен метеж и блокирани улици.

Уредбата предвидува дека не е возможно да се запре во областите на центарот на Портофино, каде што најмногу се движат туристите. Тоа се: областа помеѓу Piazza Martiri dell’Olivetta и кејот Calata Marconi, на север, и помеѓу плоштадот и јавните тоалети на пристаништето Umberto I, на југ.

Рибарскиот град со фасади во пастелни бои воведе казни од 68 до 275 евра (според Il Post) за секој што ќе се задржи предолго таму и ќе создаде метеж. Кога ќе размислам, тогаш не мора ни да фотографираат, иако нема конкретни информации за тоа колку долго едно лице може да застане на едно место пред да се смета за санкционирано денгубење.

Мерката се однесува на две популарни места, кои даваат најдобра глетка. Од велигденските празници тие се дефинирани како црвени зони, а ограничувањата ќе бидат во сила до 15 октомври. Санкциите се применуваат помеѓу 10:30 и 18:00 часот во текот на денот, што значи дека се дозволени барем вечерни фотографии.

Се чини дека жителите и трговците на Портофино се поделени во однос на примената на уредбата: некои тврдат дека тоа е корисна мерка, која ќе служи за избегнување на грубо однесување и за гарантирање на јавниот ред. Други, пак, веруваат дека тоа е малку несмасна мерка, која ја ограничува слободата на луѓето и го претвора Портофино во „место за елитата“.

Следете не и на:

24AUTO NETWORK