Opel крати 1.000 работни места до крајот на годината

ОБЈАВЕНО НА:

Opel е најновиот производител на автомобили што ќе намали дел од својот персонал откако слични мерки неодамна беа преземени и во Tesla, Ford и Rivian. Според весникот „Ханделсблат“, мерката ја објавил директорот за труд за време на состанокот во седиштето на Opel во Германија.

Компанијата ќе укине 1.000 работни места, сметајќи на елиминирање на пензионерите кои работат и на луѓето кои се приближуваат до возраста за пензионирање со можност за предвремено пензионирање. Остатокот ќе биде обештетен.

„Во услови на брза трансформација на индустријата, пандемијата, геополитичката ситуација, проблемот со снабдувањето и огромниот пораст на цените на енергијата и суровините, компанијата сака да ја отвори доброволната програма за најмногу 1.000 вработени во Германија. “, изјави портпаролот на Opel. Во моментов, компанијата се потпира на три фабрики во земјата.

Следете не и на:

24AUTO NETWORK