Возел со 228 км/ч – и нормално го уапсиле!

ОБЈАВЕНО НА:

Полицијата во Њу Џерси соопшти дека уапсиле возач кој со својот автомобил возел 228 км/ч на место каде што е дозволено максимални 100 км/ч.

Станува збор за 51 годишниот Ерик Џозеф кој со својот Jeep Grand Cherokee Trackhawk ја достигнал оваа брзина изминатиот викенд.

51 годишниот возач на прашањето на полицијата едноставно одговорил дека брзал за дома. Инаку наведениот автомобил располага со 6.2 литарски турбо V8 мотор кој до 100 км/ч забрзува за 3,5 секунди. Максималната брзина која може да ја постигне изнесува 290 км/ч што го прави најбрзо Jeep возило,