Opel Ampera со награда „Златен волан“ за 2017

ОБЈАВЕНО НА:

На овој начин Ampera ја продолжува долгата традиција на добитниците на наградата "Златен волан". Ова беше 17-та награда „Златен волан“ за модел на Opel.

Една од најпрестижните награди во германската автомобилска индустрија, наградата “Златен волан”, ја доби Opel Ampera на свеченост одржан аво Берлин. Револуционерниот електричен автомобил беше доволно убедлив за жирито, вклучувајќи ги и читателите, експертите и познати личности, да ги надмине ривалите. На овој начин Ampera ја продолжува долгата традиција на добитниците на наградата “Златен волан”. Ова беше 17-та награда „Златен волан“ за модел на Opel.

Со досег од 520 километри, мерена во согласност со Новиот европски возен циклус (или 380 километри според циклусот WLTP), овој електричен автомобил ги надминува своите конкуренти. Дополнително, Ampera може удобно да превезе до пет патници, нуди багажен волумен од 381 литри и се напојува со електричен мотор со моќност од 150 kW / 204 КС. OnStar технологијата и IntelliLink инфо интерфејсот обезбедуваат исклучително дигитално поврзување и интеграција на паметни телефони.

Награда „Златен волан“ за 2017 година, освоен од Opel Ampera, е продолжение на успешната традиција на производителот од Риселсхајм. Сѐ започна со Opel Senator Aво 1978 година, и освои вкупно 17 титули за повеќе од пет децении.

Сите досегашни победници на Opel на „Златен волан“

1978 Opel Senator A
1979 Opel Kadett D
1981 Opel Ascona C
1982 Opel Corsa A
1984 Opel Kadett E
1987 Opel Senator B
1990 Opel Calibra
1994 Opel Omega B
1995 Opel Vectra B
1999 Opel Zafira A
2001 Opel Vectra C
2005 Opel Zafira B
2009 Opel Astra J
2010 Opel Meriva B
2012 Opel Zafira Tourer
2015 Opel Astra K
2017 Opel Ampera

Следете не и на:

24AUTO NETWORK