Нафтата повторно поскапува – се ближи до 100 долари

ОБЈАВЕНО НА:

Зголемувањето на малопродажните цени на горивата што минатата недела ги имаше многу често е резултат на зголемената цена на нафтата на светските берзи. Цените на нафтата на светските берзи скокнаа минатата недела и достигнаа највисоки нивоа во последните пет недели, бидејќи ОПЕК и неговите партнери од картелот најавија значително намалување на производството на нафта од ноември.

Цената на барелот на лондонскиот пазар минатата недела скокна за 11,3 отсто, на 97,92 долари, додека на американскиот пазар барелот порасна за 16,5 отсто, на 92,64 долари.

Остриот скок на цената на нафтата е резултат на одлуката на Организацијата на земјите извознички на нафта (ОПЕК) и нејзините сојузници, вклучително и Русија, да го намалат производството за два милиони барели дневно од ноември.

Снабдувањето ќе се намали за 1 милион до 1,1 милион барели дневно, со учество на Саудиска Арабија од 500.000 барели дневно. Една од клучните последици од последното намалување (производството) на ОПЕК најверојатно ќе биде враќањето на цената на нафтата на ниво од 100 долари.

 

 

Следете не и на:

24AUTO NETWORK