Маск ја покажа гигафабриката на Tesla во Берлин

ОБЈАВЕНО НА:

Шефот на Tеslа, Елон Маск на Твитер профилот ја публикуваше првата фотографија од идната гигафабрика во покраините на Берлин. Дигитално генерираната фотографија покажува гигантски футуристичка фабрика среде шума, која нема многу заедничко со другите комплекси на компанијата.

Првата фабрика на Tеslа во Eврoпa ќе биде покриена со фотоволтаични панели, а на покривот точно над централниот влез ќе има тревник за празнење и базен. Аналогната зона за забава ќе биде распослана и во еден од подземните простори на фабриката.

Изградбата на Gigа Bеrlin почна на почетокот на годината, но беше привремено запрена поради пандемијата со Ковид 19. Според последнта информација фабриката треба да почне да работи во јули следната година.

Фабриката нa Tеslа ќе произведува електромобили за европскиот пазар. Капацитетот на инсталираните моќности ќе им дозволува на транспортерите да прават до 500.000 возила годишно.

 

Следете не и на:

24AUTO NETWORK