Конечно: Ова е новиот службен “оклопен” автомобил на Путин (Видео)

ОБЈАВЕНО НА:

Владимир Путин на инаугарацијата за претседател на Русија за прв пат во јавност го покажа новиот службен автомобил. Автомобилот наречен “Кортеж” е во целост блиндирано возило кое е отпорно на големи надворешни влијанија. Располага со 12 цилиндрен турбо мотор со 850 КС, а возилото во целост е создадено од руски инжинери.

Надворешноста, особено предниот дел наликуван на Rolls Royce, додека во внатрешноста доминира луксузот, комбинација од премиум кожа и првокласно преработено дрво. Секако тука се наоѓа и најнапредната технологија што овозможува овој Кортеж да биде движечка путинова канцеларија од која Претседателот може да ги носи најважните команди во случај на воена инвазија врз Русија.

Инаку проектот за нова претседателска лимузина започна уште во 2012 година, а како инспирација за оовј автомобил е поранешната претседателска лимузина од ерата на Советскиот Сојуз, A ZIL-41047.

Следете не и на:

24AUTO NETWORK