Илон Маск повеќе не e најбогат човек – акциите на Tesla паѓаат

ОБЈАВЕНО НА:

Според Форбс, акциите на Tesla паднаа во понеделникот и тоа резултираше со проценета вредност на Маск од 181,3 милијарди долари. Тоа беше пад од 7,4 милијарди долари и тоа значеше дека „Шефот Твит“ е вториот најбогат човек во светот.

Сега, најбогатиот човек на светот е Бернард Арно, кој е ко-основач, претседател и главен извршен директор на LVMH Moët Hennessy – Louis Vuitton SE. Форбс забележува дека тој го завршил понеделникот со проценета вредност од 186,2 милијарди долари, што го става 4,9 милијарди долари пред Маск.

Иако озборуваниот извршен директор нема да биде принуден да штеди и да купува во евтини продавници во скоро време, неговиот пад од првото место трае долго време. Цената на акциите на Tesla падна за над 50% во изминатата година и изнесува 160,44 долари по акција заклучно со ова пишување. Тоа е далеку од старите времиња вредеа 420 долари по акција.

Цената на акциите на Tesla падна за речиси 29% откако тој го купи Твитер и многу инвеститори се загрижени дека страницата на социјалните мрежи ќе го одврати вниманието на Маск од Tesla. Она што ги влошува работите, се лудорите на Маск на социјалните мрежи што изнервираа некои клиенти и инвеститори. Ова ризикува да го наруши неговиот имиџ и да ги испрати купувачите на автомобили на друго место.

Следете не и на:

24AUTO NETWORK