Dacia подготвува нов кросовер кој ќе биде поевтин од Duster

ОБЈАВЕНО НА:

Групацијата Renault, а особено нивната романски одел Dacia, започна со развој на евтин компактен кросовер. Новиот модел треба да се појави во 2026 година. Ова стана познато од публикацијата на француското издание L’Automobile, кои се повикуваат на извори од романската марка.

Буџетскиот кросовер се планира да се продава во Европската унија под марката Dacia, иако можно е во низа други земји моделот да биде претставен под марката Renault. Во однос на големината, моделот ќе го заземе местото помеѓу електричниот кросовер Dacia Spring и популарниот Duster.

Се очекува кросоверот Dacia да биде изграден на платформата CMF-B, а неговата должина ќе биде околу четири метри Дизајнот на автомобилот ќе биде направен во новиот корпоративен стил на брендот – со голем број на исечени површини , издолжени браници и светла во форма на Y. Инаку, на овој начин ќе се одлучува и за изгледот на третата генерација на Dacia Duster.

Во него се наведува и дека компактниот кросовер на Dacia ќе биде електрифициран. Најверојатно ќе добие хибриден погон со системска моќност од 140 коњски сили, кој ќе биде позајмен од седумседот Dacia Jogger, но не е исклучена појавата на целосно електрична верзија на моделот.

 

Следете не и на:

24AUTO NETWORK