Ако имате вакво возило – веднаш одете на сервис!

ОБЈАВЕНО НА:

Проблемите со воздушните перничиња од производителот Takata подолго време е во центарот на вниманието. Многу протизводители ги повикуваат на сервис бидејќи перничињата не се добри и може да предизвикаат несреќа.

Во случај на несреќа може да експлодираат и металните шрапнели може да го убијат возачот и совозачот , со тоа што фатално може да поминат и патниците на задното седиште. Исто така , хемикалиите во експлозивното полнење на перничињата со време може да се расипат и да станат нестабилни. Тоа може да доведе и до спонтано експлодирање и голема опасност за возачот и патниците.

Многу модели од 20 производители на автомобили ги имаат овие воздушни перничиња, а компаниите објавија специјални страници на нивните сајтови каде сопствениците на возила можат да проверат дали нивниот автомобил има вакви воздушни перничиња.

Се проценува дека над 60 милиони возила се погодени ширум светот. Повеќето од возилата се направени помеѓу 2000 и 2015 година.

Погледнете ја достапната листа на возила со опасни воздушни перничиња:

Audi
2006-2013 Audi A3
2005-2008 Audi A4 Avant
2006-2009 Audi A4 Cabriolet
2005-2008 Audi A4 Sedan
2010-2011 Audi A5 Cabriolet
2003-2011 Audi A6 Avant
2005-2011 Audi A6 Sedan
2009-2012 Audi Q5
2017 Audi R8
2008 Audi RS 4 Cabriolet
2007-2008 Audi RS 4 Sedan
2005-2008 Audi S4 Avant
2007-2009 Audi S4 Cabriolet
2005-2008 Audi S4 Sedan
2010-2012 Audi S5 Cabriolet
2007-2011 Audi S6 Sedan
2016-2017 Audi TT

BMW
2008-2013 BMW 1 Series
2000-2013 BMW 3 Series
2002-2003 BMW 5 Series
2011-2015 BMW X1
2007-2010 BMW X3
2003-2013 BMW X5
2008-2014 BMW X6
2010-2011 BMW X6 Hybrid

Ferrari
2010-2015 Ferrari 458 Italia
2014-2015 Ferrari 458 Speciale
2015 Ferrari 458 Speciale A
2012-2015 Ferrari 458 Spider
2016-2017 Ferrari 488 GTB
2016-2017 Ferrari 488 Spider
2009-2014 Ferrari California
2015-2017 Ferrari California T
2013-2017 Ferrari F12
2016-2017 Ferrari F12 tdf
2016 Ferrari F60
2012-2016 Ferrari FF
2017 Ferrari GTC4Lusso

Ford
2007-2010 Ford Edge
2006-2012 Ford Fusion
2005-2006 Ford GT
2005-2014 Ford Mustang
2004-2011 Ford Ranger

Honda
2001-2012 Honda Accord
2001-2011 Honda Civic
2003-2011 Honda Civic Hybrid
2001-2011 Honda Civic NGV
2010-2015 Honda Crosstour
2002-2011 Honda CR-V
2011-2015 Honda CR-Z
2003-2011 Honda Element
2010-2014 Honda FCX Clarity
2007-2013 Honda Fit
2013-2014 Honda Fit EV
2010-2014 Honda Insight
2002-2004 Honda Odyssey
2003-2015 Honda Pilot
2006-2014 Honda Ridgeline

Jaguar
2009-2015 Jaguar XF

Jeep
2007-2016 Jeep Wrangler

Land Rover
2007-2012 Land Rover Range Rover

Lexus
2007-2012 Lexus ES350
2010-2017 Lexus GX460
2006-2013 Lexus IS250/350
2010-2015 Lexus IS250C/350C
2008-2014 Lexus IS F
2012 Lexus LFA
2002-2010 Lexus SC430

Mazda
2004-2009 Mazda B-Series
2007-2012 Mazda CX-7
2007-2015 Mazda CX-9
2003-2011 Mazda6
2006-2007 Mazda Mazdaspeed6
2004-2006 Mazda MPV
2004-2011 Mazda RX-8

Mercedes-Benz
2005-2014 Mercedes-Benz C-Class
2010-2011 Mercedes-Benz E-Class
2011-2017 Mercedes-Benz E-Class Cabrio
2010-2017 Mercedes-Benz E-Class Coupe
2009-2012 Mercedes-Benz GL-Class
2010-2015 Mercedes-Benz GLK-Class
2009-2010 Mercedes-Benz ML-Class
2009-2012 Mercedes-Benz R-Class
2007-2008 Mercedes-Benz SLK-Class
2011-2015 Mercedes-Benz SLS-Class

Mitsubishi
2012-2017 Mitsubishi i-MiEV
2004-2007 Mitsubishi Lancer
2004-2006 Mitsubishi Lancer Evolution
2004 Mitsubishi Lancer Sportback
2006-2009 Mitsubishi Raider

Nissan
2001-2003 Nissan Maxima
2002-2004 Nissan Pathfinder
2002-2006 Nissan Sentra
2007-2012 Nissan Versa

Saab
2005-2006 Saab 9-2x
2006-2011 Saab 9-3
2006-2009 Saab 9-5

Subaru
2003-2006 Subaru Baja
2009-2013 Subaru Forester
2004-2011 Subaru Impreza (Including WRX/STI)
2003-2014 Subaru Legacy
2003-2014 Subaru Outback
2006-2014 Subaru Tribeca
2012-2014 Subaru WRX/STI

Tesla
2012-2016 Tesla Model S

Toyota
2010-2016 Toyota 4Runner
2003-2013 Toyota Corolla
2003-2008 Toyota Corolla Matrix
2009-2013 Toyota Matrix
2004-2005 Toyota Rav4
2002-2006 Toyota Sequoia
2011-2014 Toyota Sienna
2003-2006 Toyota Tundra
2006-2011 Toyota Yaris (Hatch Back)
2007-2012 Toyota Yaris (Sedan)

Volkswagen
2009-2017 Volkswagen CC
2010-2014 Volkswagen Eos
2010-2014 Volkswagen Golf
2013 Volkswagen Golf R
2009-2013 Volkswagen GTI
2012-2014 Volkswagen Passat
2006-2010 Volkswagen Passat Sedan
2006-2010 Volkswagen Passat Wagon

Следете не и на:
[Fancy_Facebook_Comments]

24AUTO NETWORK