Турција се враќа во рели календарот за 2018

ОБЈАВЕНО НА:

Во следната 2018 година ќе има 13 трки во ВРЦ рели првенството, а по седум годишно отсуство се враќа трката во Турција. Календарот беше одобрен и од страна на Светскиот совет за мотор спорт на ФИА.

Сезоната треба да почне со традиционалното рели во Монте Карло во јануари и ВРЦ рели првенството да биде микс на трки на макадам, асфалт, снег и мраз на четири континенти.

Новина е враќањето на трката во Турција, првпат по 2010 година. Брзинските испити се планирани во познатиот дел на земјата каде многумина одмораат, Мармарис, и тоа во периодот од 13 до 16 септември.

Следете не и на:

24AUTO NETWORK