Manor F1 тимот оди под стечај

ОБЈАВЕНО НА:

Првенството во Формула 1 в година може да остане со 10 екпи откако Manor, најмалиот и најмалку успешен тим прогласи стечај, со што повеќе од 200 работни места се загрозени.

Британскиот тим влезе во Ф1 во 2010 година, и претходно се натпреваруваше по димињата на Virgin и Marussia. Сега тимот е во борба со времето за да најде нов инвеститор со што би се спасил од колапс.

Засега под стечај оди само тимот, но не и Manor Grand Prix racing Ltd, сестринската компанија што ги има правата за учество во СП во Ф1.

Следете не и на:
[Fancy_Facebook_Comments]

24AUTO NETWORK