Запознајте го новиот Skoda Kodiaq (ФОТО)

ОБЈАВЕНО НА:

По неколку месеци кампања, Skoda конечно ја покажа новата генерација на својот најголем кросовер – Kodiaq. Моделот не воведува во обновениот дизајнерски јазик на чешката компанија, кој се карактеризира со нови светла и решетка напред, како и обновен браник со тенки воздушни канали од двете страни.

Страничниот профил останува сличен на оној од претходниот модел, иако во името на аеродинамиката гледаме минимална промена во формата. Втората генерација може да се пофали deka e 61 mm подолг, додека меѓуоскиното растојание останува исто.

Од Skoda велат дека патниците од третиот ред добиваат 15 mm повеќе простор за главата, најверојатно поради новата форма на покривот. Skoda ќе го продава својот најголем модел со тркала од 17 до 20 инчи и неколку нови бои.

Новиот врвен модел на Skoda добива ентериер кој црпи инспирација од досегашните модели, но со неколку клучни разлики. Едно од нив е преместувањето на менувачот во управувачкиот столб, кој е во тандем со повисоката централна конзола. Над него наоѓаме нова контроли на климата, а над нив е голем 13-инчен дисплеј за инфозабавниот систем. Пред возачот наоѓаме уште еден 10-инчен дисплеј. Во секој од контролорите за климатизација е поставен мал екран, кој Skoda го нарекува Smart Dial.

Skoda Kodiaq 2023

Функционалноста на малите екрани зависи од нивото на опремата. Двете надворешни ротирачки копчиња ја контролираат внатрешната температура, како и греењето/вентилацијата на возачкото и совозачкото седиште. Онаа во центарот има неколку функции, вклучувајќи јачина на звук, брзина на вентилаторот, насока на воздухот, паметен клима уред, зумирање на мапа и режими на возење. Притискањето на централното копче му овозможува на корисникот да се префрла помеѓу функциите, кои може да се конфигурираат преку менито за инфозабавниот систем.

Што се однесува до моторите, Kodiaq ќе се нуди со благ хибрид базиран на 1,5-литарски TSI мотор со 150 КС и погон на предните тркала, кој работи заедно со седумстепен автоматски менувач со двојна спојка.
Другата бензинска варијанта е 2.0 TSI со 204 КС со AWD и DSG. На страната на дизел моторот, 2.0 TDI развива 150 КС. во моделот со погон на предните тркала и 193 КС во верзијата AWD, со двата модели опремени со ист автоматски менувач со двојна спојка.

За прв пат во SUV модел на Skoda може да се избере plug-in хибрид со 1,5 TSI мотор и електричен мотор со системска моќност од 204 КС, кој се пренесува на патот преку шестстепен DSG менувач.

Благодарение на батеријата од 25,7 kWh, верзијата со батерија и приклучок за полнење ќе нуди опсег од околу 100 километри на електрична енергија.

Следете не и на:
[Fancy_Facebook_Comments]

24AUTO NETWORK