VW веќе мисли на летото – Ограничена серија од 999 возила на T-Roc Cabriolet Edition Grey

ОБЈАВЕНО НА:

Иако календарски доаѓа зимата од Volkswagen веќе мислам на топлите денови, барем кога станува збор за северната хемисфера. Ќе понудат ограничена серија од 999 возила на моделот T-Roc Cabriolet Edition Grey.

Volkswagen T-Roc е релативно нов компактен кросовер од германскиот производител на автомобили. Дебитираше во 2017 година, а кабриолет верзијата пристигна две години подоцна. Токму овој модел со мек покрив го користи Volkswagen за својот нов модел T-Roc Cabriolet Edition Grey кој добива визуелна промена и некои други надградби.

Однадвор, производителот на автомобили го направи T-Roc со мат финиш на Iridium Grey боја, комбинирајќи ја елегантната боја со црни акценти. VW користи контрастна црна боја на капаците на ретровизорите и спојлерот благодарение на дизајнерскиот пакет Black Style. VW ја проширува црната боја до рачките на вратите, буквите T-Roc и лентите за украсување, додека црно обоените 18-инчни тркала Grange Hill се сместени на сите четири агли.

Внатре, кросоверот добива навигација и мноштво функции за помош на возачот, како помош за задржување лента. Другата технологија вклучува матрикс фарови со помош на динамичка светлина, зимски пакет со загреан волан и камера за возење рикверц. Производителот на автомобили вели дека новиот пакет ќе биде поевтин од еквивалентниот R-Line Cabriolet.

VW го нуди и пакетот Edition Plus, кој додава уште повеќе. Додавајќи го во ограниченото T-Roc Edition Grey, црните 18-инчни тркала се заменуваат со 19-инчни Suzuka. Кросоверот исто така добива подобрена навигација, звучен систем BeatsAudio и адаптивна контрола на шасијата. Специјалниот T-Roc доаѓа со 1,5-литарски четирицилиндричен мотор на производителот, кој произведува 148 КС.

Цената на T-Roc Edition Grey е 46.470 евра во Германија. Моделот со пакетот Edition Plus е 51.600 евра. Сега е достапен за нарачка, а VW очекува испораките да започнат во февруари. VW има продадено повеќе од еден милион T-Roc од неговото претставување.

 

Следете не и на:

24AUTO NETWORK