VW ID.2all е електрично возило што ќе чини под 25.000 евра (Фото+Видео)

ОБЈАВЕНО НА:

Volkswagen ја продолжува успешната приказна на своите компактни автомобили во ерата на електричната мобилност и дава прв поглед на целосно електричниот VW кој чини помалку од 25.000 евра преку ID.2all концептniot автомобил.

Почетни факти за новиот „народен автомобил“ се: погон на предните тркала, досег до 450 км. иновативни технолошки карактеристики како што се Travel Assist, IQ.LIGHT или Electric Vehicle Route Planner и нов дизајнерски јазик на Volkswagen. Сериската верзија ќе се базира на платформата MEB Entry и е еден од десетте нови електрични модели што Volkswagen ќе ги лансира до 2026 година.

Ова е автомобилот на кој Volkswagen ќе се обложи за да им понуди ниска цена на клиентите и со тоа да ја популаризира електричната мобилност уште повеќе во 2025 година. Во средината на деценијата се очекува премиерата на серискиот ID.2, кој Volkswagen го опишува како достапен како Polo, но простран како Golf.

VW ID.2all

Концептот има електромотор со 222 коњски сили, кој овозможува забрзување до 100 km/h за помалку од седум секунди и максимална брзина од 160 km/h. Километражата е до 450 километри според WLTP.

Концептот е со должина од 4,05 метри, ширина од 1,81 метри, висина од 1,53 метри и меѓуоскино растојание од 2,6 метри. Димензиите се помали од оние на Golf, но меѓуоскиното растојание е слично на популарниот модел. Багажникот има волумен од 490 литри во нормални услови и до 1330 литри со преклопени задни седишта.

Заедно со новите технологии, моделот го прикажува и новиот дизајнерски јазик на марката со целосно нови светла, предни и задни. Целокупната форма на автомобилот останува во стилот на компанијата, па дури и звучниците се позајмени од првата генерација на Golf.

Внатрешноста е исто така нова со чиста контролна табла и два дисплеа. Еден од нив е пред возачот, додека поголемиот 12,9-инчен седи во средината. Под него се и контролите за климатскиот систем со неколку физички копчиња.

Производната верзија на ID. 2all е еден од десетте нови електрични модели кои Volkswagen ќе ги лансира до 2026 година. Само оваа година ќе биде претставен новиот ID.3, ID.Buzz со долго меѓуоскино растојание и ID.7.
По ова ќе следи компактен електричен теренец во 2026 година, а и покрај сите предизвици, Volkswagen работи и на електричен автомобил по цена помала од 20.000 евра. Ова ќе му даде на производителот на автомобили најширокиот опсег на електрични возила во споредба со неговите конкуренти, а компанијата има за цел да постигне удел на електрични автомобили од 80% во Европа. Volkswagen Passenger Cars претходно своите пресметки ги базираше на удел од 70%.

 

Следете не и на:
[Fancy_Facebook_Comments]

24AUTO NETWORK