Специјален Golf доаѓа на 31 мај (Фото+Видео)

ОБЈАВЕНО НА:

Деновите на конвенционалниот Volkswagen Golf се избројани, но тоа не ги спречува Германците да развиваат специјални верзии на моделот, или така изгледа од најновите бројки што ги објавуваат.

Volkswagen сподели неколку фотографии и видео од специјалниот Golf наречен R333 Limited Edition. Официјалното деби на автомобилот ќе биде на 31 мај, иако веќе гледаме многу од тоа.

Краткото видео ни прикажува црн винил долж долниот дел од вратите со броевите 333, како и црни капачиња на ретровизорите. Издувниот систем е Акраповиќ со четири врвови. Карактеристични се и 19-инчните Estoril тркала, зад кои се кријат сини клешти на сопирачките.

Golf R333 Limited Edition.

Volkswagen сподели неколку фотографии и видео од специјалниот Golf наречен R333 Limited Edition. Официјалното деби на автомобилот ќе биде на 31 мај, иако веќе гледаме многу од тоа.

Се очекува автомобилот да го користи истиот 2.0-литарски бензински мотор како стандардната верзија, но со поголема моќност од 333 коњски сили и максимален вртежен момент од 420 њутн метри.

Доколку се потврди, ова ќе го направи најмоќниот сериски голф кој некогаш бил изграден. Во стандардната верзија R, забрзувањето до 100 km/h трае 4,6 секунди, а максималната брзина е ограничена на 270 km/h.

Бидејќи фејслифтот на Golf треба да се појави на пазарот во 2024 година, според VW, претстојната специјална варијанта ќе се базира на постоечкиот модел. Цената? Сметајте на повеќе од 60.000 евра.

Следете не и на:

24AUTO NETWORK