Renault го откри името на својот нов компактен C-SUV

ОБЈАВЕНО НА:

Станува збор за модел кој доаѓа во сегментот C-SUV, и според големината е позициониран помеѓу Captur и Austral, а благодарение на исклучително големиот багажник и пространата кабина ќе биде совршен семеен автомобил.

Името Symbioz го одржува новиот дизајнерски израз на марката, додека самиот модел комбинира уживање во возењето со напредна внатрешност и економичен E-Tech full hybrid 145 мотор.

Renault Symbioz ќе биде претставен во пролетта 2024 година.
Симбиоза (фр. симбиоза, изведен од старогрчкиот збор симбиоза) значи соживот, вредност која е длабоко вткаена во ДНК на Renault и неговиот слоган „возила за живот“ (фр. voitures à vivre).


Овој збор има слична форма на многу јазици (на англиски е симбиоза, на шпански симбиоза, на италијански симбиоза, на македонски симбиоза), што значи дека е лесно разбирлив од пошироката публика.

Symbioz е дизајниран во согласност со новиот дизајнерски израз на брендот. Со должина од 4,41 m, овој нов SUV е најкомпактниот хибрид во палетата на возила од C-сегментот на Renault.

Неговиот ентериер е дизајниран да ги задоволи потребите на целото семејство, што значи дека нуди многу простор и голем капацитет за складирање.
Го вклучува само најдоброто од технологијата на Renault, вклучувајќи:
– панорамскиот стаклен покрив Solarbay од новата генерација, кој користи технологија на течни кристали дисперзирани на полимери (PDLC) и кој може да се затемни без употреба на ролетни;
– E-Tech целосниот хибриден мотор од 145 КС во возило со намалена тежина (под 1500 кг), што го зголемува задоволството при возењето и ја намалува потрошувачката на гориво.

 

Следете не и на:

24AUTO NETWORK