Од овој Jaguar ќе се плаши и Mercedes AMG

ОБЈАВЕНО НА:

Паралелно со лансирањето на верзијата на предводникот на Jaguar XJ, компанијата ги откри детали и за новата топ верзија на луксузниот модел, XJR575.

Како што сугерира и самото име на новата модификација, XJR575 доаѓа со доработен петлитарски V8 мотор, со максималната моќност кој е зголемена за 25 КС до 575 КС. Со максимален вртежен момент од 700 Нм, погонскиот агрегат обезбеди можност за забрзување од 0 до 100 км/ч за 4,4 секунди и максимална брзина на движење од 300 км/ч. а со тоа возилото се претвора во најбрз XJ некогаш произведени.

Како споредба, Mercedes AMG S65 користи помоќен мотор, V12 и до 100 км/ч. забрзува за 4,3 секунди, а BMW 760Li xDrive оваа делница ја минува за 3,9 секунди.

Jaguar XJR575 ќе биде достапен во две уникатни бои на внатрешноста: Velocity Blue и Satin Corris Grey, дело на единицата за персонализација SVO (Special Vehicle Operations) на компанијата.

Секој модел на Jaguar XJR575 доаѓа со нов преден браник, заден спојлер, странични прагови, пониско поставени отвори за воздух, 20 инчни бандажи и други.

Самиот Jaguar XJ 2018 веќе ќе се нуди 4G интернет конекција и модул за безжичен пристап до мрежата на до осум мобилни уреди, поголем 10-инчен централен дисплеј, нови системи за безбедност, вклучувајќи систем за задржување на автомобилот во лентата на движење, систем за автоматско активирање на системот за сопирање со функција за препознавање на пешаци и други.

Отворена е книгата за нарачки, а цената е околу 78.000 долари.

 

Следете не и на:

24AUTO NETWORK