Новиот Mini Cooper JCW ќе се трка на „24 часа Нирбургринг“

ОБЈАВЕНО НА:

Таму за прв пат ќе се појави новата генерација на Mini Cooper John Cooper Works.

Од лансирањето на новиот Mini Cooper EV минатиот септември, чекавме да слушнеме сè за следната генерација од John Cooper Works. Mini не планира да го открие до оваа есен, но првиот поглед на камуфлиран модел ќе го видиме на овогодинешниот „24 часа Нирбургринг“.

Mini не е подготвен да открие детални информации за тоа што има под хаубата, но британскиот производител потврди дека John Cooper Works ќе се нуди и со бензински и со целосно електрични погонски единици.

Не се знае колкава моќ ќе произведува ниту едната верзија, но Cooper SE веќе произведува 214 КС, а гласините покажуваат дека новиот електричен JCW ќе произведува околу 250 КС

Mini се фокусираше на рамнотежата, тежината и управувањето во овој нов JCW, придржувајќи се до еден електричен мотор на предните тркала. Поголемата моќност ќе му овозможи на Mini да му даде на моделот поголема батерија од 54,2 киловат-часови.

Камуфлажата што ја носи JCW е знак на белата и црвената боја што се користеа кај класичните Mini тркачки автомобили во 1960-тите. Има лого со број 37 кое ја одбележува историската победа на брендот на релито во Монте Карло од 1964 година.

Откривањето на моделот на крајот на 2024 година значи дека JCW најверојатно ќе биде пуштен во продажба во 2025 година. Веројатно ќе започне од нешто помалку од 40.000 евра во зависност од погонската група.

Трката „24 часа Нирбургринг“ започнува на 1 јуни и ќе можете да го видиме новиот бензинец JCW во акција додека се трка во класата SP 3T со приватниот тркачки тим Bulldog Racing.

Следете не и на:
[Fancy_Facebook_Comments]

24AUTO NETWORK