Ова е првиот автомобил произведен во Кипар

ОБЈАВЕНО НА:

Кипар најчесто се синоним за банки и туризам. Но, сега земјата влегува на картата од каде ќе има произведен домашен автомобил.
Компанијата Gunsel од Кипар го претстави својот деби модел кој ја носи ознаката B9. Електричниот автомобил треба да се најде во продажба годинава. Ова е објавено од официјалната веб-страница на производителот на автомобили.

Новиот Gunsel B9 е компактен модел од B класата со четири седишта. Автомобилот има огромна решетка на ладилникот во форма на клун, издолжени фарови и целосно проѕирна задна врата. 19-инчни тркала се стандардни.

Во внатрешната декорација се користат алуминиум, кожа и алкантара. Електричниот автомобил Gunsel B9 добива и виртуелна контролна табла и голем дисплеј на допир во портрет формат.

На задната оска е поставен електричен мотор со 190 КС. и 300 Nm вртежен момент. Забрзувањето до 100 km/h трае 7,7 секунди, а максималната брзина е ограничена на 150 km/h.

Батеријата има капацитет од 52,5 kWh и обезбедува автономија од 350 километри со едно полнење. На станицата за брзо полнење, електричен автомобил може да се наполни до 80% за половина час.

Компанијата планира да го продава Gunsel B9 на европскиот пазар. Палетата подоцна ќе биде проширена со поголем модел J9 со 375 коњски сили и погон на сите тркала. Дометот на овој автомобил ќе биде 500 километри.

 

Следете не и на:

24AUTO NETWORK