ОФИЦИЈАЛНО: Познато е името на најбрзото возило во светот (ФОТО)

ОБЈАВЕНО НА:

Создавачите на хипер автомобилот Corbellati Missile на штандот на саемот во Женева имаат со што да се пофалат бидејќи ова возило го сметаат за најбрзото во светот.

Најавена е максимална брзина од 500 км/ч, а доколку овој резултат успее да биде постигнат ќе се должи на 9-литарскиот V-образен осумцилиндричен мотор кој располага со неверојатни 1800 коњски сили.

Максималниот момент на вртежи е 2 350 об/мин. Прво овој мотор бил предвиден за бродови, но била направена измена во планот. Сета моќност се предава на задните тркала, каде што е монтиран и специјален самоблокирачки диферанцијал.

Шестстепениот секвенцијален менувач, пак, е позајмен од тркачки автомобил. Се разбира големите карбон-керамички сопирачки реагираат на запирање.

Се очекува сето она што е најавено Corbellati Missile да го потврди и на практика.

Следете не и на:

24AUTO NETWORK