Најсилното електрично комбе: VW ID.Buzz со 335 КС и забрзување за 6,5 сек. до 100 км/ч.

ОБЈАВЕНО НА:

Откако ги претстави моделите ID.4 GTX и ID.5 GTX во 2021 година, Volkswagen неодамна ја прошири својата палета на електрични возила со високи перформанси. На ID.3 GTX и ID.7 GTX Tourer им се придружува електричниот спортски микробус од одделот за комерцијални возила на VW познат како ID. Buzz GTX.

Наменет за европскиот пазар, ова комбе е дизајнирано за семејства со потреба од брзина, нудејќи стандарден погон на сите тркала придвижуван од два електрични мотори.
Купувачите можат да избираат помеѓу стандардна должина на верзијата на основата, со батерија од 79 kWh или подолга верзија со батерија од 86 kWh . Двата мотора обезбедуваат вкупна моќност од 335 коњски сили, што овозможува ID. Buzz GTX за забрзување од 0 до 100 километри на час за само шест и пол секунди. Максималната брзина е електронски ограничена на 160 километри на час.

Можностите за влечење на приколки се разликуваат помеѓу двете варијанти, при што стандардниот модел може да влече до 1.800 килограми, додека подолгата варијанта со поголема батерија може да влече до 1.600 килограми.

Можностите за полнење зависат од големината на батеријата, при што помалата батерија поддржува до 185 kW, а поголемата 200 kW. Полнењето од 10 до 80 проценти трае околу 25 минути за основната батерија и помалку од 30 минути за поголемата.

Како и другите GTX модели, ID. Buzz GTX добива стилски надградби, како што се ревидирани браници, решетка и цреша боја. Се движи на стандардни 19-инчни тркала, со два комплета опционални тркала од 21 инчи на располагање. Уникатните долни светла, темните акценти и црниот наслов го комплетираат изгледот на ID. Buzz GTX.

Внатрешноста на GTX нуди поголем 12,9-инчен екран на допир, опционален head-up дисплеј и осветлени лизгачи за климатизација и контроли за јачина на звук. Моделот со подолго меѓуоскино растојание нуди опционален панорамски покрив кој може да се промени од непроѕирен во проѕирен со притискање на копче.

ID. Buzz GTX ќе биде лансиран во Европа ова лето, нудејќи им на семејствата комбинација на перформанси, стил и практичност во целосно електрична верзија.

 

Следете не и на:
[Fancy_Facebook_Comments]

24AUTO NETWORK