Honda Prologue ја прикажува иднината на марката (Фото)

ОБЈАВЕНО НА:

Honda веќе гледа во својата иднина додека се подготвува за електричната ера. Јапонскиот производител на автомобили ги откри надворешноста и внатрешноста на својот електричен кросовер Honda Prologue 2024 година, заедно со некои други детали.

Чистиот, едноставен надворешен дизајн веројатно укажува и на новата генерација на Honda, со измазнети површини кои ја нагласуваат аеродинамиката. Тенкото хоризонтално LED осветлување напред е на актуелниот дизајнерски јазик на Honda, додека задниот дел има нов изглед на најновиот компактен кросовер HR-V.
Honda забележува дека типичниот амблем H е заменет на задната врата со целото име на брендот Honda напишано со светло стилизиран фонт.

Prologue ќе се нуди со тркала од 21 инчи и панорамски покрив, потврдија и од производителот на автомобили. Внатре, Prologue е мешавина од елементи на Honda и GM, при што Американците ја обезбедуваат платформата и технологијата за батерии за автомобилот, како и местото за производство.

Сепак, стандардниот 11,0-инчен дигитален мерач и 11,3-инчен инфозабавен екран на допир не се исти како Chevrolet Equinox EV од 2024 година или Blazer EV од 2024 година, со кои Prologue дели голем дел од неговата внатрешност. Воланот и контролите за климатизација, сепак, изгледаат исто или слично на она што го има кај неговите браќа и сестри GM.

Honda Prologue 2024

Од Honda велат дека Prologue има меѓуоскино растојание од три метри, што е за околу 20 cm подолго од она на CR-V од 2023 година. GM не објави никакви такви спецификации за Equinox EV или Blazer EV, но тоа меѓуоскино растојание е исто како и Cadillac Lyriq, кој користи иста платформа и Honda и батериите на двете Chevrolets познати како Ultium технологија.

Во Honda велат дека вкупната должина на Prologue ќе биде 490 cm, што е околу 10 сантиметри пократко од Lyriq и сегашниот Pilot и околу 26 cm подолго од Passport.

 

Следете не и на:
[Fancy_Facebook_Comments]

24AUTO NETWORK