Cupra покажа три нови електрични возила – целта е продажба на 500.000 годишно

ОБЈАВЕНО НА:

Брендот Cupra kој е дел од Seat ги откри деталите за идниот развој и беа претставени 3 нови електрифицирани модели. Тоа треба да им помогне да го спроведат планот, да продадат 500.000 автомобили годишно.

Нешто повеќе од четири години по претставувањето како независен бренд, CUPRA се врати на местото каде што започна се во февруари 2018 година, тркачката патека Terramar, за да ја претстави својата вистинска револуција.

Голем притисок, фокусиран на растечката продажба, деловните бројки и глобалната експанзија. Во бројки, ова се преведува во промет што се искачи од 430 милиони евра во 2018 година на речиси 2.200 милиони евра во 2021 година, прогноза за продажба од 500.000 автомобили годишно или проширување на глобалната мрежа на CUPRA Masters и CUPRA City Garages.

И целиот овој моментум, како би можел да биде поинаку, исто така се претвора во седум нови производи, вклучувајќи прототип (кој ќе стане сериски модел во 2025 година), два нови модели и ажурирање на четири постоечки автомобили.

„Вечерва ја претставуваме целата палета на следната генерација херои CUPRA, која ќе биде лансирана до 2025 година“, изјави Вејн Грифитс, извршен директор на CUPRA, на претставувањето на трите нови автомобили – Terramar, Tavascan и UrbanRebel. „На среден рок, нашата цел е да произведуваме 500.000 возила годишно и да продолжиме со нашето меѓународно проширување на нови пазари, како и на нови сегменти.

Кога ќе биде лансиран, CUPRA Terramar ќе биде достапен и во верзии на мотори со внатрешно согорување и во нова генерација на хибриден погон на полнење (PHEV), кој ќе понуди можност да патува околу 100 километри во чист електричен режим.

Во 2024 година, CUPRA ќе започне со продажба на Tavascan, кој се очекува да привлече нови клиенти на сосема нови пазари за брендот, а во 2025 година ќе ја видиме целосно електричната понуда на пазарот UrbanRebel.

 

Следете не и на:

24AUTO NETWORK