Audi Q5 e освежен и со поостар дизјан – за да остане бестселер

ОБЈАВЕНО НА:

Audi ги крена превесите на СУВ моделот Q5 кој сега има поостар дизајн во согласност со најновите модели на марката, како и најновата технологија што компанијата треба да ја понуди. Освежувањето и ажурирањата се применуваат и на плаг-ин хибридниот Q5, како и за моделот со перформанси SQ5. Однадвор, Audi Q5 од моделската 2021 година може да се препознае благодарение на новите стандардни LED фарови и сијалиците кои спортуваат свежа графика како што се гледа на поновите модели на Audi и динамичните сигнали за вртење на задниот дел.

Моделот исто така добива потенка и поширока октагонална решетка Singleframe, како и повисоки странични влезови на воздух со спортски трапезоидни инсерти. Исто така, редизајнирани се и страничните прагови, додека задниот крај сега има нов елемент на трим кој ги поврзува светилките и нов вметнат хоризонтален дифузер.
Audi воведе и две нови достапни бои, District Green и Ultra Blue, и двете понудени на варијантите Q5 PHEV и SQ5. Нови се и стандардните и достапните тркала, кои се движат од 18 инчи во основниот модел до 21 инчи во SQ5.

Моделот Q5 45 TFSI доаѓа стандарден со екстериерот Advance линија, со дополнителни вертикални хромирани ленти во решетката и сребрeни детали во предните и задните браници. Моделите Q5 Plug-in Hybrid моделот е стандарден со надворешноста на S линија, која носи поквалитетна структура на саќето во решетката Singleframe и поагресивен дизајн на предниот и задниот дифузор.

Што се однесува до SQ5-врвната понуда тој нуди достапен црн оптички пакет додавајќи мат црни шини на покривот, капи со црно огледало со висок сјај и црни надворешни акценти заедно со 20-инчни 5-V-sезда дизајн na тркала во двeбои со летни гуми.

Внатре, Audi Q5 има 10,1-инчен MMI екран осетлив на допир, поддржан од целокупниот инфозабавен систем MIB 3, кој може да се спои со достапниот 12,3 инчен виртуелен кокпит на Audi, плус инструмент кластер. Интерфејсот со паметни телефони во Audi доаѓа како стандарден, обезбедувајќи пристап до безжични Apple CarPlay и Google Android Auto за компатибилни уреди.

Кабината исто така има нови навлаки од ореово дрво и тапацир од кожа со контрастно шиење, како и стандардни елементи за црн ентериер со висок сјај. Покрај тоа, моделите SQ5 имаат корист од стандардното електронско прилагодување на колоната на воланот.

Како опција е достапен аудио систем од 705 вати Bang & Olufsen со 3Д звук, 19 звучници (вклучувајќи субвуфер и централен звучник) и засилувач со 16 канали.

Кога станува збор за погони на мотори, стандардниот 2,0-литарски TFSI турбополнач со 4 цилиндричен бензински мотор за американскиот пазар Audi Q5 добива плус 13 коњски сили и 12-волтен благ хибриден систем за вкупно 261 КС и 370 Nm вртежен момент. Како резултат, спринтот од 0-60 км / ч (0-96 км на час) е подобрен за 0,2 секунди на 5,7 секунди.

Варијантата PHEV, со ознака Q5 55 TFSI e quattro, го комбинира 2,0-литарскиот турбо-четири со електричен мотор за вкупно производство на системот од 362 КС и 500 Nm вртежен момент. Од 0-60 км забрзувањето е 5,0 секунди, благодарение на стандардниот седум-брзински S тронски менувач со двојна спојка и quattro AWD.

За Европа, Audi објави досега единечен погон, со знак Q5 40 TDI quattro. Тоа е 2,0-литарски турбо дизел со 204 КС и 400 Nm вртежен момент, со помош на 12-волтен благ хибриден систем

Моделот Q5, исто така, добива нови напредни системи за помош на возачот како стандардни, вклучително Audi side assist, Lane departure warning, Audi pre sense rear, Parking system plus, и Rear cross traffic assist. Достапната технологија за безбедност вклучува адаптивна круз контрола на прилагодена на сообраќаен метеж и систем со камера со преглед од горе.

Американските цени за Audi Q5 започнуваат од 43.300 американски долари за основната Q5 45 TFSI quattro во Premium пакет и се искачуваат на 62.500 американски долари за SQ5 во Prestige (без опции).
Во Германија, Q5 40 TDI quattro е со цена од 48.700 евра. Освежениот Q5 ќе пристигне во есента 2020 година на пазари низ целиот свет.

 

Следете не и на:
[Fancy_Facebook_Comments]

24AUTO NETWORK