Со BMW iX3 – на струја до 460 км

ОБЈАВЕНО НА:

BMW ги објави првите детали од првата понуда на електричен iX3 пазар на пазарот, што очекуваме да биде понудено за продажба пред крајот на оваа година. BMW iX3, кој го проширува опсегот на модификација на X3 и се нуди со бензински, дизелски, хибридни и целосно електрична верзија е опремен со електрична технологија BMW eDrive од петтата генерација.

Батеријата на електричниот автомобил има капацитет од 80 kWh, што им овозможува на идните сопственици да се потпираат на слободен опсег до 460 километри. Новоразвиениот електричен мотор има моќност од 286 КС и ветува вртежен момент од 400 Nm. Со негова помош, автомобилот е во состојба да забрза од 0 до 100 км на час за 6,8 секунди, а максималната брзина е електронски ограничена на 180 км на час.

Електричниот погон на BMW iX3, кој вклучува погон на задните тркала, нуди избор помеѓу три режими за регенерација на енергијата на сопирачките и оној што инаку би се изгубил при инерција.

Во врска со полнењето на батеријата BMW iX3, компанијата коментира дека инсталацијата на возилото овозможува употреба на систем за брзо полнење до 150 kW. Во присуство на такви, полнењето од 0 до 80% е можно за 34 минути, а 10 минути полнење гарантираат 100 километри.

Опремата на BMW iX3 вклучува иновативни, аеродинамички оптимизирани 19-инчни тркала, луксузен кожен ентериер, трозонска климатизација, LED систем за осветлување, панорамски стаклен таван и многу повеќе.

Капацитетот на товарниот простор на електричниот автомобил е 510 литри, но слободниот волумен може да се зголеми на 1560 литри откако ќе ги преклопите задните потпирачи за грб.

 

Следете не и на:

24AUTO NETWORK