Нема пари за поставување нов брзински рекорд

ОБЈАВЕНО НА:

Тимот што стои зад Bloodhoud SSC објави дека ќе мора да се одложи нивниот обид за поставување на нов брзински рекорд поради немање доволно пари.
Во соопштението на компанијата се вели дека имаaт проблем со ликвидноста што значи дека сeга најавениот обид ќе мора да се одложи за втората половина на 2018 година.

Првичниот план на Bloodhoud SSC беше да се подобри веќе поставениот рекорд од 1.227 км/ч. и тоа во октомрви, и да се постигне брзина од над 1.000 милји на час (1.609 км/ч) што треба да биде во Јужна Африка.

Новиот план предвидува сега Bloodhoud да тргне со тестирање на помали брзини, околу 200 милји на крајот на летото или есенва, а в година да атакува на нов рекорд.

Следете не и на:
[Fancy_Facebook_Comments]

24AUTO NETWORK