Е ова е автомобил: Со модифициран СУВ го минале Антарктикот!

ОБЈАВЕНО НА:

Еден составен од авантуристи станаа првите што со патнички автомобил го минаа Антарктикот. Тоа е направено со модифициран модел на Hyundai Santa Fe.

Mеѓу авантуристите бил и пра внукот на истражувачот на поларните делови од земјата, Сер Ернест Шеклетон. Возилото со кое беше направен подвигот всушност претрпе само неколку модификации.

Моделот што се користел има 2.2 литарски дизелски мотор, што е стандарден. Модификациите се направени од лидерот на експедицијата Гисли Јонсон и моделоt бил опремен со огромни гуми со низок притисок, нови предни и задни под-рамки, надградени компоненти на суспензија и брзини инсталирани во внатрешноста на центрите на тркалото.

Hyundai стана првотo патничко возило што се возоле низ глечер и имаше подршка од три камиони во случај еден случајно да падне во бездна. Најдолгата поправка што ја имавме била 45 минути поради еден вистински олабавен шраф.

 

Следете не и на:
[Fancy_Facebook_Comments]

24AUTO NETWORK