Продолжува да паѓа цената на нафтата

ОБЈАВЕНО НА:

Откако порасна бројот на новозаразени од Covid-19 во САД кој е најголемиот пазар падна и цената на нафтата на берзите.

Цените на нафтата и денес паѓа додавајќи дополнителни загуби на вчерашната негативна сесија. Инвеститорите се загрижени дека ќе има нови блокади заради скокот на нови случаи на коронавирус во САД и на други места, а тоа веројатно ќе ја намали побарувачката за гориво.

Нафатат „Брент“ падна за 0,6 проценти на 42,10 американски долари за барел, откако во четвртокот падна повеќе од 2 проценти. Американската лесна сурова сума (WTI) падна за 0,8% на 39,29 долари за барел, откако падна за 3% во претходната сесија.

Брент се движи кон седмичен пад од скоро 2% и WTI – над 3%.

Иако многу аналитичари очекуваат економиите и побарувачката на гориво да се опорават од падот за време на првиот бран на пандемијата, рекордниот дневен пораст на инфекции со коронавирус во САД, најголемиот светски потрошувач на нафта, предизвика загриженост за темпото на закрепнување.

Повеќе од 60.500 нови случаи на COVID-19 беа пријавени во СAD во четвртокот, поставувајќи дневен рекорд, при што Американците побараа да се преземат нови мерки на претпазливост.

Во Австралија, владата ќе размисли за намалување на бројот на граѓани на кои им се дозволува да се вратат во земјата од странство, откако властите наредија нова блокада на вториот по големина град во земјата, Мелбурн.

Залихите на нафта, исто така, остануваат големи поради намалената побарувачка за бензин, дизел и други горива за време на почетната епидемија. Порастот беше скоро 6 милиони барели минатата недела, откако аналитичарите прогнозираат пад од нешто повеќе од половина.

Следете не и на:

24AUTO NETWORK