Од 1 МАЈ: Во Австрија драстично зголемени казните за прекршоци во сообраќајот

ОБЈАВЕНО НА:

Австриската телевизија ОРФ ги потсети возачите на автомобили и други моторни возила дека од 1 мај драстично се зголемени казните за некои сообраќајни прекршоци на австриските патишта, во однос на претходните.

Некои казни, како што информираат од ОРФ, дури и се удвоиле. Тоа е зборување на телефон додека возите или користите мобилен телефон за пишување пораки.
Од денеска казната за споменатиот прекршок е 100 евра наместо досегашните 50. Оние кои не сакаат да ја платат казната на лице место, ќе мора да платат 140 евра подоцна по пријавувањето на сообраќајниот прекршок, пишува магазинот Феникс.

Австрискиот министер за транспорт Леоноре Гевеслер смета дека одлуката на сојузната влада да го удвои износот на казната ќе има превентивна цел и ќе придонесе за развој на свеста на возачите за опасностите од забранетата употреба на мобилни телефони за време на возењето и ќе донесе повеќе безбедност на австриските патишта.

Инаку, употребата на мобилни телефони спаѓа во групата на најопасните прекршоци во сообраќајот. Сообраќајните експерти тврдат дека е еден од главните „убијци“ на патиштата.

Минатата година 130.540 возачи се казнети поради недозволена употреба на мобилни телефони при возење.

За време на возењето, телефонските повици се дозволени во Австрија само со помош на т.н handsfree уред, за да можете да ги изберете сите функции со едната рака, а со другата да го држите воланот.

Казната е значително поголема од денешната за непочитување на прописите за задолжително носење појас при возење. Казната е зголемена од досегашните 35 евра на 50 евра. Истата казна се однесува и за прекршокот неносење задолжителен заштитен шлем при возење на мотор или мопед.

Оној што нема да ја плати казната на лице место за неносење појас, потоа ќе треба да плати двојно повеќе, односно 100 евра, наместо 50 евра во прекршочната постапка.

Лани дури 88.394 возачи платиле казна поради неврзување појас.

Шефот на правниот оддел на австрискиот авто-мото клуб ÖAMTC Мартин Хофер истакна дека можностите на сообраќајната полиција се ограничени, со оглед на тоа што возачот мора да биде запрен или да има фото доказ.

Психологот на АРБО, друг австриски авто-мото клуб, Патриша Прунер го критикуваше драстичното зголемување на казните, велејќи дека тие „повеќе се гледаат како нов извор на приход за државата отколку како долгорочно зголемување на безбедноста на патиштата“.

 

Следете не и на:

24AUTO NETWORK